Velký okruh Bzencem - památky i vinohrady

IMG_20200828_121805
Zveřejneno:
Upraveno:

Trasa: náměstí Svobody - zámecký areál - Horní náměstí - kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána - vinohrady - altán - ulice Vinařů - Židovská obřadní síň - kostel sv. Jana Křtitele - náměstí Svobody

Délka: 6,5 km

Zámecký areál

V zámeckém parku se ukrývá více než 900 let stará lípa, která se řadí k nejstarším stromům v České republice. Tento památný strom zaujme nejen svým stářím, ale také unikátním tvarem – v období vlády Marie Terezie se kmen stromu totiž za silného větru roztrhal na několik částí. Lípa byla němým svědkem zrodu pseudogotického zámku, jehož stavba byla dokončena v roce 1858. V současné době opuštěná budova čeká na prolomení tragického příběhu svého zakladatele Wilhelma z Reichenbachu-Lessonitz, který v roce 1866 spáchal sebevraždu. V zámeckých sklepech, které lze navštívit po předchozí domluvě v Zámeckém vinařství Bzenec, bylo roku 1876 vyrobeno první šumivé víno metodou druhotného kvašení v láhvi (tzv. „šampaňské) v Čechách a na Moravě.

Horní náměstí

Horní náměstí tvoří lokalitu zajímavých historických objektů. Exteriér Sokolovny, která vznikla přestavěním bývalého panského pivovaru, zdobí sluneční hodiny a umělecké sgrafity akademického malíře Jano Köhlera. Dokladem náročnější měšťanské architektury z doby pozdního baroka je chráněný Müllerův dům, který byl původně určen pro správce bzeneckého panství. Pozdně barokní měšťanský dům č.p. 393, který zaujme výrazným zastřešením dvoupatrovou mansardovou střechou, poskytuje zázemí mladým talentům místní Základní umělecké školy. Nedaleká Fürstova vila z roku 1905 pak byla vystavěna ve slohu geometrické vídeňské secese. 

Starý hrad s kaplí sv. Floriána a sv. Šebestiána

Z Horního náměstí lze pokračovat po schodech nahoru k obnovené kapli sv. Floriána a sv. Šebestiána. Odměnou za námahu Vám bude hezký výhled na město a jeho okolí. Kaple z roku 1703 byla na konci druhé světové války zničena ustupujícími vojáky německé armády a chátrající torzo bylo obnoveno až v roce 2017. Vyhlídka ve věži tohoto oblíbeného turistického cíle je zpřístupněna od pátku do neděle (květen-říjen).

Příběh proměny viniční tratě „Pod Starým hradem“ vám představí několik infomačních panelů (Mapa vinohradu – Život vinice a vinaře – Rulandské bílé a Chardonnay – Ryzlink rýnský a Rulandské šedé – Rekonstrukce vinice „Pod Starým hradem“).

Vinohrady a ulice Vinařů

Od kaple vede žlutě značená trasa k turistickému rozcestníku, který stojí v blízkosti kříže. Za ním neodbočujte vpravo na modře značenou trasu, ale pokračujte rovně dál polní cestou kolem vinohradů. Na křižovatce pak odbočte vpravo na panelovou cestu stoupající k vysílači a vychutnejte si hezký výhled, který se před vámi otevírá. Od odpočívky u vysílače vás čeká asi kilometrový úsek k dalšímu křížení cest, kde je potřebné odbočit vpravo na modře značenou trasu k altánu. Pokračujte po modře značené trase k panelové cestě, po které sejděte dolů na ulici Vinařů. 

Tip: V blízkosti ulice Vinařů se nachází areál bývalých kasáren, kde si můžete odpočinout v restauraci Excalibur Bowling, nebo projděte areálem kasáren ke kavárně LaDesta

Židovská obřadní síň

Připomínkou existence bzenecké židovské obce je areál židovského hřbitova (zpřístupněn po předchozí domluvě). Při vstupu se nachází obřadní síň, která prošla zdařilou obnovou, včetně hebrejského nápisu „dům věčnosti“.

Kostel sv. Jana Křtitele

Barokní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1702, fara i sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1764 u vstupu do kostela  jsou památkově chráněny. 

Náměstí Svobody

Hlavní dominantou náměstí Svobody je Mariánský sloup z roku 1915. V minulosti bylo náměstí dějištěm trhů, které byly vyhlášeny v širokém okolí. Mezi nejznámější se řadily trhy okurkové. Zatravněné plochy v blízkosti fontány zdobí čtyři dřevěné sochy, jejichž společným motivem je vinařství.

Bzenec