Kaple sv. Floriána

Plnění funkčních požadavků a koncepční řešení stavby

Jedná se obnovu objektu kaple, která bude sloužit jako rozhledna, místo ke konání příležitostných bohoslužeb a setkání občanů Bzence a okolí. Kaple přestala svou funkci plnit koncem druhé světové války, kdy byla ustupujícími německými vojáky podminována a od té doby nad městem čněly pouze zbytky obvodových zdí.

Stavebně je objekt řešen tak, aby tvarem, skladbou a umístěním odpovídal dochovaným stavebním plánům z roku 1916, požadavkům investora, a aby se kaple stala opět významnou dominantou města Bzence.

Půdorys má tvar oválu a jeho rozměry odpovídají původní kapli –  cca 10,00 x 19,06 m. Ve vstupní části kaple je věž 4,00 x 4,00 m. Vrchol věže +27, 240 m, hřeben střechy + 14,09 m. Nosné obvodové zdivo je založeno na stávajících základech a plynule navazuje na dochovanou zděnou část.

Zvláštní přednosti stavby

Nejvýznamnější předností této stavby je skutečnost, že se jedná obnovu původní kaple, ze které zbyly po konci druhé světové války pouze ruiny obvodového zdiva.

Z nevzhledného torza kaple byla pomocí vhodných postupů a materiálů vybudována zcela nová kaple. Ta odpovídá až na drobné výjimky (navýšení o 1 metr) dochovaným plánům kaple z roku 1916.

Původní půdorysný obdélníkový tvar přecházející do půlkruhu v místě oltáře byl zachován, stejně jako celkový vzhled a ráz původní kaple.

K dosažení požadovaného vzhledu odpovídající původní kapli pomohlo použití klasických stavebních technik a použitých materiálů. Vyzdívalo se plnými pálenými cihlami, na které se používala klasická malta, jako krytina střechy byla použita klasická bobrovka.

Díky pečlivé projektové přípravě i kvalitním stavebním pracím se z obnovené kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána stane dominanta města, která bude poskytovat občanům místo pro jejich setkávání.

Jakost stavebních prací a vhodnost použitých stavebních materiálů a výrobků


Pro stavbu byly použity takové výrobky a stavební materiály a výrobní postupy, které zaručují, že po dobu užívání v rámci stavby, při běžné údržbě, bude zaručená potřebná mechanická pevnost, stabilita, požární bezpečnost, hygienické požadavky, požadavky na ochranu zdraví a životního prostředí, na bezpečnost při užívání a úsporu energie.

Všechny použité materiály a výrobky disponují prohlášením o shodě a v průběhu realizace stavebních prací byly dodrženy technologické postupy a případná doporučení výrobců a dovozců, a pro provedené stavební konstrukce a práce jsou vhodné.

Ukazatele nákladů na měrnou jednotku

  • Celkové náklady bez DPH: 12 901 144,21 Kč
  • Velikost objektu v m³ OP: 2 568,0 m³ OP
  • Náklad na měrnou jednotku: 5 203,81 Kč/m³ OP
  • Celková užitná plocha: 184,0 m²

Celkový stavebně-architektonický výraz díla a začlenění do okolí

Pozemek se nachází na vrcholu kopce nad Bzencem. Po původním hradním areálu, orientovaném delší osou přibližně ve směru západ – východ, zůstal v terénu obdélníkový půdorys, zřejmý z leteckých snímků. Uprostřed tohoto areálu se tyčily zbytky kaple sv. Floriána a Šebestiána, která byla v roce 1945 zničena ustupující německou armádou.

Kaple je obnovena v barokním slohu. Jedná se o stavbu půdorysného tvaru obdélníku přecházejícího v půlkruh v místě oltáře. Vstup je přes chodbu, z které se dostaneme do prostoru samotné kaple.

Kaple má oválnou klenbu, která je umístěna na široké římse jakoby podpírané imitacemi sloupů s jednoduchými hlavicemi. Sloupy i římsa jsou z umělého mramoru.

Kaple má čtyři pavlače opatřené půlkruhovými okny orientovanými směrem do vnitřního prostoru kaple. Na pavlače se vystupuje po kamenných schodech.

Průčelí kaple je rozděleno imitacemi sloupů a římsami. Na každé straně jsou čtyři široká okna, dvě a dvě vedle sebe, a dále po stranách těchto oken, mezi sloupy, jsou naznačena okna pouze šambránami. Pavlače jsou prosvětleny okny s půlkruhovým nadpražím. Nad okny ve fasádě vystupují půlkruhové římsy.

Střecha je navržena sedlová, vaznicová, krytina keramická pálená bobrovka. Nad střechu kaple vystupuje věž čtvercového tvaru zakončená kopulí, ve které je osazen zvon. Krytina věže je z měděného plechu.

Ve věži kaple je umístěno schodiště, které umožní vyhlídku do kraje.

Celkový stavebně-architektonický výraz díla odpovídá dochovaným plánům kaple z roku 1916.

Díky pečlivé projektové přípravě i kvalitním stavebním pracím se podařilo v roce 2017 vybudovat dílo, které se stane místem konání občasných bohoslužeb a zároveň poskytne občanům prostor k jejich setkávání.

V neposlední řadě obnovená kaple harmonicky doplní ráz krajiny, kterou lze z věže kaple pozorovat.

Ocenění

  • Jihomoravský kraj a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v Jihomoravském kraji udělili na návrh odborné soutěžní poroty a na návrh vedení Časopisu stavebnictví CENU ČASOPISU STAVEBNICTVÍ v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2017 stavbě Obnova kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána a rozhledna Bzenec
  •  Proměna kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána získala CENU ODBORNÉ POROTY A CENU VEŘEJNOSTI ve 14. ročníku putovní výstavy Má vlast Cestami proměn
Bzenec