Fürstova vila

Bzenec Veduta 174
Zveřejneno:

Budova z roku 1905 byla postavena rodinou Fürstovou, která v Bzenci vlastnila a provozovala rafinerii lihu, likérku a od roku 1921 také octárnu. Vilu nechala rodina dle projektu vídeňského architekta zhotovit ve slohu geometrické vídeňské secese, která se vyznačovala tvarovou profilovou přesností, symetričností, interiérovou bohatostí.  

Rodina vzhledem k blížící se válce a svému židovskému původu vilu raději na jaře 1939 opustila, odešla do Anglie, odkud se ihned po konci války v létě 1945 vrátila zpět. Bohužel jen krátce, protože v březnu 1948 po uchopení moci komunisty dobrovolně utíkají za dramatických okolností přes Německo, Francii zpět do Anglie. V období komunismu přechází vila do vlastnictví státu a je využívána nejprve různými nájemníky k bydlení, později přebírá užívací práva Střední zemědělská a vinařská škola ve Bzenci, která postupně velmi necitlivým způsobem vilu adaptuje na žákovský domov. Vila v tomto období různými přestavbami a úpravami ztrácí svůj původní charakter i vzhled secesní vily, na začátku 90. let je vzhledem k restitučnímu řízení potomků původních majitelů vila ze strany školy opuštěna, vyklizena.  

Původní majitelé získávají v roce 1994 vilu ve velmi špatném a zchátralém stavu zpět, avšak nikdo z jejich potomků se již nemůže o vilu dále starat, a tak ji ještě v témže roce prodávají. Vilu koupil bzenecký podnikatel Libor Kuchař, který v roce 1993 odkoupil od této rodiny i bzeneckou octárnu a v roce 1995 ihned začal s dlouhodobou rekonstrukcí do původní podoby. Po rekonstrukci je stavba určena k bydlení – ať už dlouhodobému ve třech samostatných původních bytových jednotkách nebo krátkodobému v penzionové části. Rekonstrukce vily byla dokončena na podzim 2012, kdy byla současně zkolaudována.

I když se vila nachází v soukromém vlastnictví, je občas zpřístupněna veřejnosti.

Galerie

Bzenec