Expozice města

IMG_20201119_111029
Zveřejneno:
Upraveno:

V roce 2004 byla v prvním patře budovy bývalé židovské školy v ulici Kr. Vladislava zpřístupněna pro veřejnost Expozice města Bzenec. V expozici se shromažďují a prezentují památky a dokumenty vztahující se k našemu městu a nejbližšímu okolí. Ve třech výstavních sálech se zde mohou zájemci seznámit s historií, stavebním vývojem, nejvýznamnějšími památkami, nechybí zde ani doklady k rozvoji školství, spolků, či řemesel. Ve vestibulu před výstavními místnostmi jsou umístěny grafiky, obrazy a jiné umělecké předměty od tvůrců pocházejících ze Bzence spolu s medailonky o jejich životě a tvorbě. Celá expozice je doplněna velkým množstvím starých snímků a pohlednic Bzence.

Kromě stálé prezentace výstavních předmětů je zde také jedna místnost určena pro krátkodobé výstavy nejrůznějšího zaměření spolu s depozitářem, kde se shromažďují sbírkové předměty a dokumenty mapující historii města. V současné době se nachází ve sbírkách expozice několik tisíc sbírkových předmětů, ale jejich počet se postupně rozrůstá. Sbírkotvorná činnost i katalogizace spolu s archivací nových přírůstků tvoří nemalou část činnosti, která však není pro návštěvníky patrná.

Expozici je možné navštívit během otevírací doby městské knihovny

Historie muzejnictví ve Bzenci

Ve Bzenci byl založen Muzejní spolek již v roce 1937. K jeho zakládajícím členům patřili učitel a pozdější ředitel místní měšťanské školy Ctibor Šťastný, natěrač a konzervátor František Bezchleb a profesor Jan Hirš. Mezi hlavní cíle tohoto sdružení spadala zejména snaha o záchranu památek a starožitností, vztahujících se k městu Bzenci a nejbližšímu okolí. Shromažďované sbírkové předměty se vystavovaly v městském muzeu, jež sídlilo ve velkém sále a vedlejší místnosti v přízemí bzeneckého zámku a bylo otevřeno pro veřejnost poprvé v roce 1941. Prezentované exponáty zde byly návštěvníkům představeny rozdělené do celkem tří oddělení, které byly nazvány – cechovní památky, listiny a pergameny a přírodniny. O činnost spolku byl zejména v prvních letech jeho existence značný zájem, o čemž svědčí skutečnost, že měl zpočátku až 250 přispívajících členů. Do muzejních sbírek se postupně podařilo získat celou řadu zajímavých exponátů, mezi kterými nechyběly vinařské předměty, zbraně, mince, keramika i archeologické nálezy. K muzeu byl v té době rovněž přičleněn městský archiv s písemnostmi až z 16. století spolu s doklady cechovního života.

Prostory muzea byly využívány i pro krátkodobé výstavy, v roce 1951 se zde uskutečnila velká výstava grafických prací a leptů Ctibora Šťastného. Uprostřed padesátých let se bzenecké muzeum stalo pobočkou Okresního muzea ve Veselí nad Moravou. Vlastivědné sbírky byly tehdy přemístěny do jedné místnosti bývalé židovské školy a část muzejních sbírek byla v roce 1956 umístěna v Hoškově domku na náměstí, kde byly také pořádány výstavy fotografií místních amatérských fotografů.

Koncem šedesátých let byly muzejní sbírky umístěny v Absolonově provozovně a v roce 1971 se podařilo pro veřejnost v budově radnice zpřístupnit veškeré sbírky uložené i ve starších objektech. Svoji činnost bylo muzeum ve Bzenci nuceno ukončit v roce 1977, nebyly pro něj vhodné místnosti, stejně tak chyběl i odborný dozor. Na podzim roku 1977 provedl proto profesor Jan Hirš poslední odbornou inventarizaci muzejního materiálu, exponáty byly uloženy do krabic a následně převezeny do Hodonína, kde byly uloženy do depozitáře Okresního muzea. Do někdejších muzejních prostor byla poté přestěhována městská knihovna.

V polovině 90. let došlo ve Bzenci k obnovení Muzejního spolku a díky vstřícnému postoji města byla v roce 2004 část muzejních sbírek v podobě expozice opět zpřístupněna pro nejširší veřejnost pod vedením Mgr. Ivo Vratislavského.

Odpovědné osoby

Bzenec